Blog

Jakimi kwiatami dekorowane są groby na polskich cmentarzach?

W okresie święta Wszystkich Świętych, Dnia Zadusznego, a także w ciągu całego roku, groby dekorowane są różnymi rodzajami kwiatów, które mają różną symbolikę. Wiele osób wybiera konkretne kwiaty, aby wyrazić swoje uczucia, ale też niektóre osoby nie zdają sobie sprawy ze znaczenie niektórych gatunków kwiatów. Na pewno warto je znać, zanim złożymy te kwiaty na grobie.

Chryzantemy — najpopularniejsze kwiaty na grób

Bez względu na to, kiedy odwiedzimy cmentarz, na grobach można zobaczyć mnóstwo chryzantem. Najwięcej jest ich jesienią w okresie Wszystkich Świętych. Chryzantemy oznaczają tęsknotę za bliskimi, smutek i przemijanie. Ten rodzaj kwiatów można znaleźć w wielu kolorach i każdy z nich jest odpowiedni na grób. Ponadto są to kwiaty trwałe i odporne na mróz, co sprawia, że są wybierane jeszcze chętniej.

Bratki — na cały rok, by wyrazić pamięć

Bratki często są przynoszone na grób zmarłych, ale też sadzone na nich, jeśli istnieje taka możliwość. Są one symbolem pamięci i wdzięczności wobec bliskich, którzy odeszli. Warto pamiętać o nich zawsze wtedy, kiedy chcemy podziękować zmarłemu za lata życia, podczas których wiele nam pomagał oraz wspierał.

Róża — także na grób

Róża to kwiat kojarzony głównie z bukietami, ale idealnie sprawdza się także jako element wiązanki na cmentarz. Różne oznaczają uznanie i podziw. Można złożyć je na grobie kogoś, kogo darzyliśmy szacunkiem. Warto dodać, że różna to kwiat dla osób zmarłych nagle, przed wcześnie i tragicznie.

Gerbery — uniwersalne i ponadczasowe

Uniwersalnym kwiatem na cmentarz jest także gerbera. Wiązanki z nich można złożyć na każdym grobie.

Zdjęcie: Pixabay.com