Blog

Co symbolizują znicze?

Nie każdy wie, że zwyczaj zapalania zniczy na grobach zmarłych wywodzi się z pogańskiego obrzędu. Faktem jest, że wiele osób utożsamia go z wiarą chrześcijańską. W dzisiejszych czasach występują one pod wieloma różnymi postaciami, jednak ich symbolika nie zmienia się od lat. Warto wspomnieć o tym, że są one stawiane również w miejscu śmierci (np. przy drodze, gdzie miał miejsce wypadek samochodowy). Niektórzy wierzą, że dzięki temu duszy łatwiej odejść do wieczności. 

znicz ekskluzywny oxfordKiedy zapalamy znicze?

Znicze zapalane są przede wszystkim podczas uroczystości pogrzebowych. Ponadto, są one stawiane na grobach z okazji m.in. Święta Zmarłych. Wiele osób odwiedza groby swoich bliskich systematycznie. Już od pokoleń zapalenie świeczki oznacza pamięć o zmarłym. Należy podkreślić, że znicze zapalają nie tylko chrześcijanie, ale również ateiści. Nie należy więc utożsamiać ich z wiarą katolicką. 

Symbolika zniczy

Ogień jest symbolem wieczności. Zapalając znicz okazujemy zmarłemu dobre intencje. Jest to również sposób na okazanie tego, że jest on wziąć żywy w pamięci bliskich. W przeszłości wierzono, że ogień odstrasza upiory oraz złe moce. Miał on uchronić dusze przed zbłądzeniem oraz wieczną tułaczką w zaświatach.