Blog

Wkłady do zniczy – jakie wybrać?

Zapalanie zniczy to nieodłączny element każdej wizyty na cmentarzu – zarówno w Uroczystość Wszystkich Świętych, jak i w pozostałe dni roku. Kupując świece i lampiony nagrobne, należy kierować się nie tylko ich wyglądem czy wielkością. Istotne są także wkłady do zniczy, które warto wybierać w zależności m.in. od warunków pogodowych.

Wkłady parafinowe

Wkłady do zniczy wykonane z mieszanki parafin należą do najchętniej stosowanych. Powodem tego jest ich łatwa dostępność, niewielki koszt zakupu, a także zadowalający czas palenia się. Wkłady parafinowe są uniwersalne i można je stosować bez względu na pogodę. Dobrze sprawdzają się na cmentarzu przez cały rok, poza skrajnie mroźnymi okresami, gdy ich czas palenia ulega skróceniu. Najdłużej będą świecić przy temperaturze otoczenia 20-30ºC.

Wkłady olejowe

Do produkcji wkładów olejowych używa się mieszanki składającej się z różnego typu olejów oraz parafiny. Efektem tego jest produkt o bardzo długim czasie palenia (nawet do 7 dni). Olejowe wkłady do zniczy warto wybrać, udając się na cmentarz nie tylko wiosną czy latem, ale także we Wszystkich Świętych czy w zimowe dni, gdy temperatura spada do nawet -20ºC.

Wkłady woskowe

Woskowe wkłady do zniczy to produkty nieco mniej popularne od wersji parafinowych i olejowych. Nie są polecane przy siarczystym mrozie, jednak poza bardzo niską temperaturą dobrze radzą sobie na zewnątrz. Palą się dosyć długo i równomiernie, nie brudząc ani nie niszcząc szkła.

Wkłady elektryczne

W ostatnich latach wiele osób sięga po wkłady typu LED. Elektryczna wersja imituje swym wyglądem klasyczne wkłady do zniczy, jednak naturalny knot i płomień zastąpiony jest tu plastikową obudową i diodą LED. Zaletą produktu jest możliwość użycia go bez względu na pogodę i porę roku. Elektryczne wkłady do zniczy zasilane są bateriami, przez co czas działania może wynosić nawet kilka tygodni.

Zdjęcie: Pixabay.com