Blog

Jaki kolor kwiatów wybrać na cmentarz?

Często można usłyszeć, jakie gatunki kwiatów są odpowiednie na cmentarz. Rzadko jednak mówi się o tym, jakie znaczenie ma ich kolor, co oznacza i jakie emocje wyrażają kwiaty w danym kolorze złożone na grobie. Warto zatem dowiedzieć się, co oznaczają i wiązankę, jakiego koloru można złożyć na grobie bliskich.

Biel — uniwersalna i zawsze taktowna

Na wielu pogrzebach lub podczas spaceru po cmentarzu można zobaczyć najwięcej biały kwiatów i wiązanek, w których dominuje ten kolor. Wynika to z wielu cech kojarzonych z tym kolorem. Biel jest symbolem śmierci i zakończenia życia. To kolor stonowany i pełen skromności, dlatego zawsze sprawdzi się na pogrzebie. Szczególnie często można spotkać białe kwiaty na pogrzebie młodych osób, gdyż oznaczają także czystość i niewinność.

Czerwień — kolor silnych emocji

Czerwień jest bardzo wymowną barwą, a zatem omawiając znaczenie kolorów, nie można o niej zapomnieć. Zarezerwowana jest ona dla najbliższych, np. partnerów, mężów i żon. Wyraża ona głębokie uczucia i miłość. Czerwone kwiaty na grobie, zwłaszcza róże utożsamiane są także z przedwczesną stratą.

Różowy — dla bliskiej rodziny i przyjaciół

Jeżeli zmarł ktoś bliski — np. członek rodziny, czy serdeczny przyjaciel, odpowiednie będzie ozdobienie jego grobu różowymi kwiatami. Wyrażają one głęboką przyjaźń, więź i szacunek wobec osoby zmarłej. Na pewno okażą się dobrym wyborem.

Indywidualne preferencje

Wiele osób decyduje się, zwłaszcza w przypadku zmarłych kobiet, udekorować ich grób kwiatami, które uwielbiały za życia, nie zbaczając na konwenanse i symbolikę kwiatów. Najważniejsza wówczas jest pamięć o zmarłej osobie i o tym, jaka była za życia.

Zdjęcie: Pixabay.com